Robotyka Master

Zajęcia z konstruowania robotów Mindstorms oraz ich programowania m. in. w języku C a ponadto programowania robota Nao oraz budowy własnych robotów!

Zajęcia przeznaczone dla osób, które ukończyły poprzednie poziomy i chcą kontynuować naukę bardziej zaawansowanej robotyki (głównie dla młodzieży ze starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum).

 

Robotyka Mindstorms -> Robotyka Humanoidalna (NAO) -> Budowa własnych robotów

 

Robotyka Mindstorms

Zajęcia prowadzone przy użyciu zestawów edukacyjnych do robotyki LEGO Mindstorms NXT i EV3 wraz z rozszerzeniami oraz zaawansowanymi czujnikami, które umożliwiają konstruowanie jeszcze bardziej zaawansowanych technicznie robotów. Podczas zajęć młodzież uczy się logicznego myślenia, wyobraźni przestrzennej, kreatywności, komunikacji oraz pracy w grupie. Zajęcia są szansą na naukę nowych umiejętności oraz poznanie zaawansowanych pojęć związanych z robotyką, automatyką, informatyką. Kurs pozwala na rozwijanie zdolności analitycznego myślenia oraz inspiruje młodzież do tworzenia własnych, autorskich projektów. Dzięki wykorzystywaniu wiedzy z zakresu nauk ścisłych kursanci przestają postrzegać matematykę, jako abstrakcyjną naukę i zaczynają dostrzegać jej praktyczny wymiar.

Podczas zajęć młodzież pracuje pojedynczo lub w dwu-osobowych zespołach. Mają do dyspozycji zestawy edukacyjne oraz laptopy. Podczas zajęć pod czujnym okiem instruktora budują swoje konstrukcje. Następnie programują roboty, korzystając z oprogramowania w języku graficznym i tekstowym.

Każde zajęcia to zdobywanie praktycznej wiedzy z zakresu programowania, działania sensorów i układów elektronicznych.
Programowanie, odbywa się w graficznym języku oprogramowania lub w języku C, używanym powszechnie na uczelniach wyższych. W trakcie kursu z robotyki uczestnicy zdobywają wiedzę z budowy i programowania robotów, a także poznają terminy tj.: przekładnia, prędkość, moc silnika, trajektoria, algorytm sterowania.
Na koniec zajęć w ramach integracji grupy będą wykonywać polecone przez instruktorów zadanie, zabawę z użyciem stworzonych wcześniej robotów.
Podczas pełnego cyklu warsztatów młodzież realizują bloki tematyczne. Każdy z nich przybliża nowe zagadnienia i utrwala wcześniej zdobytą wiedzę.

Robotyka Humanoidalna (NAO)

Podczas zajęć wykorzystujemy robota humanoidalnego NAO  produkowanego przez francuską firmę Aldebaran Robotics. Robot mówi m. in. w językach angielskim i polskim, chodzi i reaguje na otoczenie, pozwala na szeroką interakcję z człowiekiem. NAO jest najwyższej klasy humanoidem, a zajęcia z jego udziałem są absolutnie unikatowe na polskim rynku.

Szerokie możliwości programowania NAO wykorzystywane są przy użyciu  dedykowanego środowiska Choreographe. Uczestnicy kursu, pracując  indywidualnie przy samodzielnym stanowisku, uczą się tworzyć animacje w symulatorze, a następnie mogą przekonać się, jak ich programy sprawdzają się na rzeczywistym robocie. Wprowadzamy także programowanie tekstowe (Java, C, C++).

Kameralne grupy i praca w pojedynkę pozwalają na realizowanie złożonych projektów.  Kurs jest świetnym przygotowaniem do dalszej edukacji informatyczno-technicznej.

 

Budowa własnych robotów

„Budowa własnych robotów” -brzmi znajomo?

Budowa robotów za pomocą zestawów do robotyki Mindstorms? NIE!

Kursanci pracują z płytkami prototypowymi, które pozwolą na realizację bardziej zaawansowanych projektów. Dzięki zdobytej wiedzy będą mogli zbudować robota z modułowych elementów pozwalających na tworzenie układów elektronicznych oraz go zaprogramować. Ponadto zaprojektują i wydrukują przy pomocy drukarki 3D unikalne obudowy.

Na tych zajęciach robotyka nabiera poziomu uniwersyteckiego.

 

Grupa naszych najzdolniejszych kursantów będzie brała udziały w konkursach z robotyki!