Najbliższe kursy

  • No upcoming events

AEC v1.0.4

Zobacz więcej »

Pasja

Roboty to nasza największa pasja

Już za około 20 lat roboty będą zamiatać ulice, oprowadzać po miastach turystów i pomagać starszym ludziom. Do tej pory taka wizja była domeną filmów z gatunku S-F, ale sprawa wygląda naprawdę poważnie.

Od wielu lat w każdej, nowoczesnej fabryce znaleźć można bez trudu na zautomatyzowanych liniach produkcyjnych dziesiątki modeli wyspecjalizowanych robotów, nazywanych jednak „robotami przemysłowymi”, dla odróżnienia ich od tych „prawdziwych”, to jest „człekokształtnych”. Podobno przyczyną tego – przyznajmy mało logicznego stanu rzeczy – jest nasz antropomorfizm.
Ale to się zmienia. Dla przyszłego pokolenia roboty, a zwłaszcza tak zwane roboty usługowe, będą w równie powszechnym użyciu jak dziś telefony komórkowe albo komputery.

Takie roboty produkuje się już dziś. Jednym z nich jest wymyślony i wyprodukowany we Włoszech robot „DustCart” służący, jak sama nazwa wskazuje, do utrzymywania w czystości ulic miast. Od zwykłego zamiatacza różni go brak brzozowej miotły w ręku – zastąpują ją wirujące szczotki i ssawki w korpusie maszyny – oraz wbudowany weń telefon komórkowy. Po co? Żeby go przywołać, wysyłając doń SMS-a i kazać posprzątać wskazane miejsce.

Takie roboty naprawdę potrafią być użyteczne. W biurowcach, szkołach, szpitalach, na lotniskach i w hotelach są one niezastąpionym pomocnikiem ekip utrzymujących te obiekty w czystości.

Warunkiem jego zaakceptowania przez szeroką społeczność jest „miły wygląd”. Robot „DusCart” wygląda jak skrzyżowanie pingwina z pojemnikiem na śmieci. Co więcej, przypomina on filmowego robota z „Gwiezdnych wojen”, który pomagał bohaterom tego filmu, zamiast ich niszczyć, jak roboty bojowe. To budzi sympatię. Takie roboty można polubić i pogodzić się z ich obecnością w instytucjach publicznych, a później także u siebie w domu.

O wiele bardziej skomplikowane roboty, stosowane w wojsku lub policji jako zwiadowcy lub saperzy do rozbrajania ładunków wybuchowych są to niezastąpione urządzenia, chroniące ludzkie życie i zdrowie.

Dla naszej ekipy robotyka, automatyka, informatyka i grafika to pasje. Każdy z Kreatywnych Technologicznie ma swoją i w niej się specjalizuje. Razem tworzymy zespół czekający na nowe wyzwania. Chcemy i nie boimy się tworzenia nowoczesnych robotów.
Zapraszamy do śledzenia naszej strony gdzie już niebawem będzie można obserwować nasze działania.