Grafika (8-16 lat)

Zajęcia z grafiki dla dzieci i młodzieży (8-16 lat).

Zajęcia dla dzieci i młodzieży, które wykazują zdolności artystyczne. W trakcie kursu udowodniamy, że w świecie nowoczesnych technologii wciąż można odnaleźć praktyczny wymiar sztuki. Zdolności plastyczne można i warto rozwijać, mogą się one przerodzić w pasję do tworzenia szeroko rozumianej grafiki użytkowej.

Kurs rozpoczynamy od zaznajomienia się z programem Gimp. Pokażemy jak przy jego pomocy wykonać ciekawy plakat, zamienić zdjęcie na komiksowy obrazek, czy przygotować zaproszenie. Uczestnicy poznają zasady tworzenia kompozycji, teorię kolorów, a także podstawy fotografii. Oprócz praktycznego zastosowania edytorów graficznych do obróbki zdjęć i tworzenia projektów graficznych, kursanci rozwijają także zdolności manualne przy wykorzystaniu tradycyjnych technik plastycznych, m. in. rysunku odręcznego i malarstwa.

Po opanowaniu podstawowej znajomości programu do edycji grafiki rastrowej, zajmiemy się programem Inkscape, pozwalającym na tworzenie grafiki wektorowej. Po ukończeniu kursu podstawowego istnieje możliwość rozwijania umiejętności przy użyciu tych samych edytorów graficznych lub programów komercyjnych takich jak Adobe Photoshop czy Adobe Illustrator.

Grafika komputerowa staje się jedną z istotnych i powszechnie stosowanych technologii internetowych. Każdy chce upiększyć swoje zdjęcie, zrobić własnoręcznie zaproszenie na urodziny, lub wizytówkę. Umiejętność pracy na programach graficznych jest konieczna w dziedzinach takich jak: nowoczesny marketing, projektowanie, architektura oraz  jest nieodzownym elementem wszelkich przekazów wizualnych (w tym np. stron internetowych, filmów i programów TV, reklam, gier wideo, prezentacji multimedialnych, publikacji książkowych i gazetowych, fotografii, designu użytkowego, i wielu innych).

Dzięki zajęciom dzieci uczą się wykorzystywać komputera do tworzenia pięknych kompozycji i obrazów, które na początku są elementem zabawy, ale z biegiem czasu stają się bardzo potrzebną umiejętnością. Zajęcia z grafiki to czas w którym dziecko nabiera wrażliwości plastycznej, uczy się zasad kompozycji i nabywa umiejętności, które z pewnością przydadzą się w przyszłości. Dzieci uczą się podstawowych funkcji: stosowania narzędzi graficznych, tworzenia i edytowania grafiki i fotografii, wstawiania tekstu.

Efekty pracy dzieci, rodzice mogą zobaczyć po zajęciach. Prace zapisywane są w folderach.

Poziom zajęć indywidualnie dopasowany do uczestnika.
Po zakończeniu jednego poziomu zajęć istnieje możliwość kontynuacji na bardziej zaawansowanym poziomie oraz pracy przy trudniejszych projektach.