Lego Mindstorms NXT

 

Wyjątkowa seria znanego producenta, która łączy markowe klocki Lego (głównie z serii Lego Technic) z czujnikami elektronicznymi, serwomechanizmami i jednostką centralną pozwalającą między innymi na konstruowanie robotów i układów automatyki oraz na ich odpowiednie oprogramowywanie.

Zestaw idealny do rozpoczęcia przygody z robotyką i elektroniką zarówno dla uczniów gimnazjum i szkół średnich jak studentów uczelni wyższych.

LEGO Mindstorms NXT w wersji 2.1 to zestaw do składania i programowania robotów w nowej technologii. Lego Mindstorms NXT 2.1 łączy w sobie nieograniczoną wszechstronność systemu LEGO z inteligentnym mikrokomputerem i intuicyjnym oprogramowaniem. Zestaw narzędzi 2.1 oferuje wszystko co potrzebne do tworzenia swojego pierwszego robota w 30 minut i dziesiątki tysięcy innych robotów, które możesz samodzielnie skonstruować. Znajdziemy tu zatem bazowy element zestawu, czyli specjalną programowalną kostkę LEGO zawierającą mikroprocesor, wyświetlacz LCD, przyciski sterowania oraz porty czujników i silników. Można podłączyć ją do komputera za pomocą kabla USB lub bezprzewodowo poprzez Bluetooth i programować w intuicyjnym środowisku graficznym NXT-G. W wersji NXT 2.1 jest możliwość sterowania kostką bezpośrednio z komputera i tym samym większa kontrola nad działaniem robota. Do znanych z poprzedniej wersji czujników dotyku i odległości dodano czujnik koloru, zastępując dotychczasowy czujnik światła. Zmiany ominęły system napędowy robota, który zapewniają 3 efektywne serwomotory z precyzyjnym układem obrotu. LEGO MINDSTORMS ? wyjątkowa seria znanego producenta, która łączy markowe klocki Lego (głównie z serii Lego Technic) z czujnikami elektronicznymi, serwomechanizmami i komputerową jednostką centralną pozwalającą między innymi na konstruowanie robotów i układów automatyki oraz na ich odpowiednie oprogramowywanie.

 

Zestaw

Bazowy element zestawu, czyli specjalną programowalną kostkę LEGO zawierającą: mikroprocesor, wyświetlacz, przyciski sterowania oraz złącza dla czujników i silników. Można podłączyć ją do komputera za pomocą przewodu USB lub poprzez bezprzewodowy interfejs Bluetooth i programować w intuicyjnym środowisku graficznym NXT-G.

 

Przykładowo możliwe do zbudowania modele robotów:

aligator biegający po podłodze i polujący na zdobycz,

czołg strzelający kulkami, jadący na gąsienicach

robot sortujący kolorowe kulki,

Alpha Rex udoskonalona wersja humanoidalnego robota znanego z poprzedniego zestawu.

 

W skład zestawu wchodzą:

 

  • inteligentna kostka LEGO NXT posiada 32-bitowy mikroprocesor, dużą matrycę, 4 wejścia i 3 porty wyjścia oraz łącze komunikacyjne USB,
  • 3 interaktywne serwomotory,
  • 2 czujniki dotyku,
  • sensor ultradźwiękowy,
  • czujnik koloru, który ma 3 funkcję : rozróżnia kolory i ustawienia świateł oraz działa jako lampa,
  • klocki LEGO Technic pozwalające na budowę różnorodnych maszyn i konstrukcji.

 

Zajęcia:

LEGO Mindstorms NXT, to zestaw dedykowany dla dzieci w wieku 8-14 lat, kontynuujących i rozpoczynających przygodę z robotyką na zajęciach Robotyka (Lego Mindstorms). Wykorzystywany także do edukacji starszej młodzieży oraz studentów, dzięki np. możliwości programowania w języku C. Poziom na zajęciach dostosowany do umiejętności i wieku uczestników.

 

W okresie ferii/ wakacji oraz dla uczestników bardziej doświadczonych wykorzystywane są zestawy z dodatkowymi klockami, umożliwiające budowę większych i bardziej skomplikowanych konstrukcji oraz dedykowane gry turniejowe takie jak ?Zielone Miasto?. Ponadto dodatki takie jak pneumatyka, zestawy do nauki o energii odnawialnej. Dają one więcej możliwości edukacyjnych.

Zestawy wykorzystywane także podczas eventów, festynów.

Firma KreaTech posiada bardzo bogatą bazę instrukcji. W ramach zajęć ?Robotyka (Lego Mindstorms)? przewidziane są lekcje także na zestawach Lego Mindstorms EV3.

 

Lego Mindstorms NXT

https://www.youtube.com/watch?v=ToM-eUD5SNw