Najwyższej klasy robot humanoidalny, opracowany przez francuską firmę Aldebaran Robotics. Stanowi idealne połączenie wyrafinowanego oprogramowania z masą czujników i dokładnych serwomotorów, czyniących z NAO profesjonalną platformę robotyczną. Korzystanie z otwartego oprogramowania pozwala na zrobienie z NAO wyspecjalizowanego robota, który zadziwi nawet wytrawnego specjalistę od robotyki. Doskonale sprawdził się w wielu rolach: jako narzędzie do nauki robotyki, towarzysz dla dzieci dotkniętych autyzmem, a nawet jako maskotka reklamowa, doskonale przyciągająca uwagę na festynach, eventach, czy dniach otwartych.
Wszystkie roboty humanoidalne są wyposażone w czujniki, jednak te wykorzystane w NAO pokazują jak wiele można osiągnąć dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu. Dzięki 4 czułym mikrofonom NAO nie tylko jest w stanie określić kierunek i natężenie słyszanego dźwięku, ale również rozpoznać wyrazy, a nawet całe zdania wypowiedziane w jednym z 19 języków, dzięki oprogramowaniu firmy Nuance. Możemy zaprogramować go, aby na daną komendę wykonał odpowiednie zadanie, a nawet odpowiedział nam swoim własnym głosem z dwóch głośników umieszczonych w głowie. Dwie kamery pozwalają na rejestrowanie obrazu w rozdzielczości do 1280×960 pikseli i w tempie 30 klatek na sekundę. Ponadto jest w stanie rozpoznawać przedmioty i twarze, dzięki czemu można nauczyć go by kopnął piłkę lub przywitał znajomą osobę mówiąc na głos jej imię. Odpowiedzialne za to oprogramowanie Choregraphe pozwala NAO czytać na głos tekst napisany w jednym z 19 języków. Wszystko to umożliwia nam kontekstualne zaprogramowanie robota w sposób praktycznie niemożliwy na jakimkolwiek innym urządzeniu.
To jednak wciąż nie wszystko. NAO dokładnie rozpoznaje swoje otoczenie dzięki zestawowi dwóch czujników IR w oczach i dwóch dalmierzy ultradźwiękowych na klace piersiowej. W utrzymaniu równowagi pomagają mu 2 żyroskopy, akcelerometr i 8 czujników nacisku umieszczonych w stopach. Pozycja każdej części ciała jest dokładnie śledząca dzięki 36 czujnikom hallotronowym w przegubach, dzięki czemu nigdy nie dojdzie do niechcianej kolizji między ruchliwymi kończynami NAO, zapewniającymi mu 25 stopni swobody. Za ruch ciała odpowiada 26 wysoko-sprawnych serwomotorów (szczotkowych, bezrdzeniowych). Wszystko kontroluje bardzo wyszukane oprogramowanie robota, pozwalające mu uniknąć upadków, samodzielnie wstawać i interpretować złożone, a nawet sprzeczne polecenia.
Zajęcia:
NAO wykorzystywany jest zarówno do:
– atrakcyjnej edukacji w przedszkolach, wczesnoszkolnej jako pomoc nauczyciela,
-do edukacji w placówkach z dziećmi z autyzmem,
-do nauki programowania w starszych klasach szkół podstawowych oraz w gimnazjum i liceum,
-na zajęciach w okresie ferii/ wakacji
-jako atrakcja na eventach, festynach.
Robot humanoidalny Nao wykorzystywany jest do nauki programowania np. na zajęciach Robotyka Master, gdzie także programuje się roboty z serii Lego Mindstorms.
NAO